Umowa o świadczenie usług finansowych i inne istotne dokumenty – co wypada wiedzieć na ich temat

wpis w: Pożyczki | 0

Dokument, jakim jest umowa pożyczkowa to jeden z dokumentów, które można określić mianem bardzo ważny, w kontekście zaciągania kredytu czy pożyczki. Ktoś zaraz zapyta: czemu? Ponieważ właśnie w umowie pożyczkowej zapisane są najdrobniejsze informacje, wszystkie detale związane z daną pożyczką, włącznie z wysokością oprocentowania czy najróżniejszymi dodatkowymi opłatami. Jeżeli np. po jakimś czasie zorientujemy się, że firma z której usług skorzystaliśmy nie wywiązuje się ze swoich obietnic, swych praw możemy dochodzić jedynie dzięki umowie. Zacznijmy jednak po kolei…

W jaki sposób powinna wyglądać umowa i co powinno być w niej zawarte

Umowa pożyczkowa, podobnie jak przy wszystkich innych umowach, musi być zrobiona w 2 takich samych egzemplarzach i podpisana przez jedną i drugą stronę. Ważne przy podpisywaniu się jest to, żeby prócz pełnego podpisu na ostatniej stronie, na każdej jednej z boku zrobić parafkę. Dzięki takiemu zabiegowi mamy gwarancję tego, że żadna nowa strona nie będzie dołączona do umowy już po złożeniu podpisu. Niegłupim posunięciem będzie w tej sytuacji także zerknąć na to, czy wszystkie strony są numerowane.

i4

Jeżeli chodzi o bardziej techniczny aspekt, to powinno się zwrócić uwagę na to, czy w treści umowy w wyraźny sposób zaprezentowane są wszelkie szczegóły typu wielkość rat, terminy spłat czy wysokość oprocentowania. Jeżeli wszystko wygląda właściwie, pospisujemy się i chowamy umowę w bezpiecznym miejscu.

Przez jaki okres przechowywać dokumenty pożyczkowe?

Co najmniej przez czas trwania zobowiązania, jednakże najkorzystniej jest zatrzymać umowę wraz z pozostałymi dokumentami na okres kilku lat. W życiu bywa różnie, a umowa zawsze pozwala na spokojniejszy sen. Z resztą jeżeli mówimy o dokumentach, to podobnie sytuacja wygląda każdym jednym papierkiem. Do póki nie skończy się okres przedawnienia, a w naszym kraju jest to pięć lat, najkorzystniej będzie wszystko trzymać, w końcu nie zajmuje to za wiele przestrzeni.

Więcej informacji na temat dokumentów znaleźć mamy okazję na łamach strony informacjefinansoweonline. To wyjątkowo ciekawy portal, który (jak nietrudno się domyślić) zawiera dużą ilość wiadomości o produktach parabankowych, w większości o pożyczkach. Dzięki informacjom z tego serwisu można np. dowiedzieć się na co można, a na co nie przeznaczyć pożyczkę albo czym są pożyczki social lending.